Elements of Fresh – Fresh International

Fresh distributes Irish films to festivals all over the world & works with International partners to find exciting opportunities.

International History
Fresh’s relationship with filmmakers and festivals from all over the world began in 1993 with a screening of ‘Kids in America’ a collection made by young people from the US. From filmmaker exchanges to film shares, awards to workshops and collaborations, Fresh continues to seek new and innovative ways of engaging with international young filmmakers and audiences.
A Film share began in 2006, this non-competitive programme screened films made by young people around the world and sent Irish films to festivals abroad. In 2009 the International Shorts Programme and the International Fresh Film Award were created. Fresh has traveled to Austria, China, Croatia, Denmark, Germany, Greece, Italy, Korea, Norway, Palestine, Serbia, Spain, Sweden and the UK to take part in workshops and exchanges. The You Judge It international film schools critics programme was rolled out in 2011. We continue to distribute Irish films to festivals all over the world.

Fresh is a founder member of The Youth Cinema Network. YCN has 50 international members and is growing.

Irish Young Filmmakers on an International Stage
International Award Winners
In an effort to support and represent the vibrant young filmmakers of Ireland, Fresh distributes Irish films to festivals all over the world and many have been acknowledged though awards recognising the high standard of films being made by young people in Ireland.
Films have been screened in the US, China, Canada, Korea, Italy, UK, Germany, Norway, Croatia, the Czech Republic, Brazil, Australia, Poland, Austria, Georgia, Greece, Spain, Serbia and Turkey and every year we look for new opportunities for the work to shine.

awards

Australia, KidsFlicks
Best Foreign Script by a Child, Kate’s Ghost, Carrig NS, 2016

Croatia, Four Rivers Film Festival
Best Fiction – Joint winner, The Last Princess, Sean Murphy, 2011

Croatia, Vafi & Rafi Animation Film Festival
Second Place (Section C) Enkata, Max Hendrickson, 2020

Czech Republic, Prague Teen Fest
Best Documentary 8 – 12, One Small Change, Cappabue NS, 2019
Third place best Fiction, Rue & Spark, Sean Treacy, 2019

Georgia, Abasha Third International Children and Youth Film Festival,
Best Actress, A Little Help, Scoil Naomh Iosaf NS 2019

Germany – REC Jugendmedien Fest, Berlin
Golden Clip – The Cycle, Eoin McQuinn, 2007
Golden Clip – House Trap, Megan Devaney & Northwest Film School, 2010
Honorable Mention – Cents, The Desmond Brothers, 2013
Honorable Mention – Saturday Session, Kildare Young Filmmakers, 2015
Silver Clip (REC for Kids) Anonymous, Scoil Bhride NS 2019
Honorable Mention (REC for Kids) One Small Change, Cappabue NS, 2020

Greece, Camera Zizanio
3rd Prize in Category C, Dive, Andrew Jordan, 2013
2nd Prize in Category C, The Light, Sophie O’Donovan 2015
3rd Prize in Category C, Solitude, Matthew Joyce 2015
2nd Category A, Blood Sweat and Tears, Sean Treacy 2017
1st Category B, Who are we? Celine McLnerney, Liam O’ Hanlon 2017
2nd Category C, Hygge, Rachel McGill 2017

Italy, International Short Film Festival Corti a Ponte
Audience Award, One Small Change, Cappabue NS 2020
Senior Jury Second Prize, One Small Change, Cappabue NS 2020

Korea, Seoul International Youth Film Festival (SIYFF)
Best Editing – Stalker, Laura Waters & The Digital Film School, 2008
Experimental Eye Award – The Silence, Adam Rael, 2012

Norway, Ringerike International Youth Film Festival
Jury Award, Rue & Spark, Sean Treacy, 2019

Poland, Up to 21
Second, Brainstorming Ideas for a Short Film, Danillo Zambrano & Paul Hewison, 2013
Third, Dive, Andrew Jordan, 2013
Special mention, The Diceman, 1 Cent Productions, 2013
Distinction, Coast, Bekah Mololey, 2014
Best Fiction, Kate’s Ghost, Carrig NS, 2015
Third, The Beach, Adam Howe 2016
Commendation – In My Own Words, St Colmcilles Community School 2016
Third Hidden Potential, Eamonn MacMahon 2017
Third Hero, Pippa Molony 2019
Distinction Plastic, Clare Youth Action/ Grow up, Kelly Lane 2019

Serbia, Kratka Forma
Overall in category, Dive, Andrew Jordan, 2013

Spain, Plasencia Encorto
Best Cinematography, Wasted, Daragh Goan, 2016
Best Cinematography Red Red Rose, St Colmcilles Community School 2019

UK, Wicked Wales
Audience Award, Poppies, Rachel McGill, 2016
Best Fiction, Rue, Sean Treacy, 2019
Commended, Broken Reflection, Sean Treacy 2020
Best Animation, Enkata, Max Hendrickson, 2020

USA – Chicago Children’s Film Festival
Children’s Jury Prize Da Vincki and the Button, Matas Skudra, GFC, 2015

Global Festival network – YCN AWARD
Section B 15 -19 Winner, Pirates, Cal O’Driscoll, 2020

——————–

Brazil, Pequeno Cineasta International Film Festival
Nominated for best film Young International Rue, Spark Sean Treacy, 2019
Nominated for best film Children International One Small Change 2019